ناسوت

تنها راه تحمل هستی این است که در ادبیات غرقه شوی، همچنان که در عیشی مدام. گوستاو فلوبر

ناسوت

تنها راه تحمل هستی این است که در ادبیات غرقه شوی، همچنان که در عیشی مدام. گوستاو فلوبر

ناسوت

روزگار یقین به سر آمده، آری، هزاره ما هزاره تردید است

آخرین نظرات

این مقاله بااین قصد تهیه شده تا فروشندگان تلفن همراه بتوانند راهنمای خوبی برای خریداران باشند. لازمه این کار علاوه بر نیاز سنجی دقیق مشتری، شناخت دقیق و کافی از گوشی های تلفن همراه می باشد.

سید حسن کاظم زاده

نیاز سنجی چیست؟

از نظر من نیاز و نیاز سنجی یکی از اصلی ترین و مهمترین پارامترها در خرید و فروش گوشی های تلفن همراه است. بسیاری از خریداران به دلیل آنکه در هنگام مراجعه به دفاتر فروش تلفن همراه، به خوبی نیاز سنجی نمی شوند یا از خرید در فروشگاه شما منصرف شده و یا چیزی را می خرند که چند روز بعد از خرید، آنها را پشیمان می کند. باید دانست که هر مشتری یک مشتری است و تفاوتی نمی کند از نظر ریالی چقدر از شما خرید می کند. چون اگر یک مشتری امروز یک گوشی 56000 تومانی خرید کند ممکن است فردا برای همسر و فرزندانش گوشی هایی با قیمت یک ملیون و ششصد هزار تومان به بالا خرید نماید. لذا توجه به خواسته ی مشتری و نیاز سنجی دقیق او، می تواند زمینه رضایت و تداوم مراجعه به مرکز فروش شما را مهیا سازد.

نکته:

در این زمینه خاطره ای دارم که خواندن آن خالی از لطف نیست. من روزی برای خرید یک دستگاه گوشی تلفن همراه به موبایل فروشی های خیابان فردوسی اصفهان مراجعه نمودم. در آنجا متوجه شدم که فروشندگان با توجه به سن و سالم چنان توجهی به من نمی کردند و هرگاه که از آن ها می خواستم تا یک تلفن همراه را به من نشان دهند و یا اطلاعاتی در مورد ان به منارایه دهند به بهانه های مختلف از این کار سر باز می زدند. و به جای رسیدگی به خواسته های من، به مشتری های جوان تر رسیدگی می کردند. در آن لحظه تصمیم گرفتم که پول هنگفتی را که با خود به بازار آورده بودم در اختیاز فروشنده ای بگذارم که نسبت به من و خواسته های من توجه و دقت بیشتری نشان می دهد. این کار انجام شد و در یکی از موبایل فروشی ها، فروشنده ای را دیدم که میانسال بود و با صبر و حوصله و دقت فراوانی به خواسته های من توجه می نمود. آن روزها گوشی N8 یکی از بهترین گوشی های موجود در بازار بود و من از همان فروشنده یک گوشی N8 خریدم. دقت کنید که رفتار فروشنده با خریدار صدمات و لطماتی به کار و کسب او می زند که گاه جبران ناپذیر تر از فروش یک گوشی تلفن همراه N8 است.

شناسایی تیپلوژی خریداران اولین گام در نیاز سنجی است

شما به عنوان فروشنده یک راهنما هستید و باید به این نکات توجه کنید که خریداران آیا بی سوادند یا باسواد؟ آیا با محدودیت بودجه مواجه اند یا مشکلی ر این زمینه ندارند؟ میان نیاز و بودجه آنها تا چه حدی هماهنگی وجود دارد؟ آنها زن یا مرد هستند؟ پیر یا جوان هستند؟ برای خود خرید می کنند یا برای هدیه دادن به دیگری؟ خریدارانی برند محور هستند یا تفاوتی میان برند ها قایل نیستند؟ به قصد خرید مدلی خاص به شما مراجعه نموده اند یا هنوز در این که چه دستگاهی خریداری کنند مرددند؟ و ... این ها بخشی از اموری است که شما بدون ایجاد حساسیت در خریدار، باید از آنها باخبر شوید. شما باید از تیپولوژی شخصیتی خریدار مطلع شوید واین جزو اصلی ترین وظایف یک فروشنده خوب است.

در ایتالیا هنگام خرید یک کفش برای خریدار قهوه سرو می شود و یک خرید ممکن است چیزی حدود نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه وقت بگیرد. اما در ایران در قبال خرید یک گوشی موبایل دو میلیون پانصد هزار تومانی، چیزی در حدود ده دقیقه وقت صرف می شود. این یک آفت در خرید و فروش های ماست. بدتر اینکه گاه دیده می شود که اطلاعات خریداران در مورد گوشی های موبایل بسیار بیشتر از فروشندگان است و خریدار با فروشنده ای مواجه می شود که از یک فرد عادی هم اطلاعات کمتری دارد. این ها آفاتی هستند که صاحبان مغازه ها و مراکز فروش باید آنها را کشف، شناسایی و خنثی نمایند و از خریداران خود بخواهند تا نسبت به گوشی های تلفن همراه، اطلاعات تازه ای به دست آورند.

اولویت ها در خرید

خریداران با توجه به نیازی که احساس می کنند به شما مراجعه می کنند. نیاز های آنها باید شناسایی و به رسمیت شناخته شوند. طراحان و سازندگان گوشی های تلفن همراه نیز با توجه به همین نیازهاست که نسبت به برجسته تر نمودن بخشی از توانمندی های گوشی های تلفن همراه اقدام می کنند. به عنوان مثال برخی از گوشی ها را با دوربین های قوی تر و برخی را هم با دوربین های ضعیف تر روانه بازار می کنند. و یا رزولوشن صفحه نمایش هر یک از گوشی ها توانمدی خاصی به هرکدام از آنها برای دین فیلم یا اجرای بازی های با کیفیت می دهد. ما در ادامه به بخشی از اولویت های خریداران در خرید یک گوشی تلفن همراه می پردازیم:

صرفا جهت تماس

برای عده ی معدودی از افراد، تلفن های همراه هنوز هم نقشی سنتی دارد و ابزاری صرفا جهت برای برقراری ارتباط صوتی است. آنها توقع دارند تا تلفن همراهشان از آنتن دهی خوبی برخوردار بوده در برابر ضربه مقاوم باشد و منو های آن به راحتی قابل پیمایش بوده و در صورت مکالمه مداوم، قادر به حفظ باطری باشند. برای این دسته از افراد، استفاده از یکی از گوشی های تلفن همراه که با برند نوکیا تولید می شود از بهترین انتخاب هاست.

این گوشی ها علاوه بر آنتن دهی خوب، از ارگونومی مناسبی برخوردار بوده و قادر است تا در مکالمه های طولانی، شارژ خود را به خوبی نگهداری کند و از قیمت فوق العاده پایینی برخوردارند.

برای تهیه عکس

عده ای نیز به ثبت تصویر ثابت و متحرک اولویت می دهند همواره اهل گردش و میهمانی هستند و دوست دارند تا از موقعیت هایی که در آن قرار دارند عکس و فیلم تهیه کنند. در ضمن برخی از آنها دیوانه سلفی گرفتن هستند لذا تلفن همراهشان باید از دوربین های دو گانه قدرتمندی برخوردار باشند. در این صورت اگر خریدار اینستاگرام را تجربه کرده باشد باید در مورد دوربین گوشی تلفن همراه توضیحات دقیقی به او داده شود تا با دقت بیشتری در انتخاب گوشی دلخواه خود داشته باشد.

از نظر روان شناختی این گونه از افراد افرادی خود خوست و خود محورند و گمان می کنند که در محور عالم قرار دارند. همچنین این افراد افرادی خاطره محورند و تصورشان این است که باید خاطرات شیرین زندگی خود تصویری تهیه نموده و با دوستان خود به مرور لحظات شیرین پرداخته و آنان را هم در تجارب خود شریک کنند.

برای این دسته افراد می توان یکی از گوشی های سونی را که از لنز با کیفیت زایس برخوردار است پیشنهاد نمود.

هرسال عده زیادی از ایرانی ها، برای مراسم پیاده روی اربعین به کشور عراق می روند. عده ی زیادی از دوستان که امسال راهی این سفر معنوی بودند به من مراجعه کردند تا گوشی مناسبی برای تهیه عکس و فیلم یادگاری به آنها معرفی کنم. مهمترین قابلیتی که آنها از گوشی تلفن همراهشان توقع داشتند تصویربرداری مناسب از حواشی مراسم اربعین در کربلا بود و من با توجه به بودجه آنها، گوشی های honor 3c-u10 و honor 4c را معرفی کردم. هر دو گوشی ازباطری های متوسط به بالابرخوردارند. قابلیت تصویر برداری آنها با توجه به امکان HDR اگر بی نظیر نباشد کم نظیر است و از قیمت نسبتا معقول تری نیز برخوردارند.

تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی:

این گونه افراد بیشتر در سنین جوانی و نوجوانی قرار دارند و بیشتر افرادی دورن گرا و غیر اجتماعی هستند و از تلفن همراه به قصد سرگرم کردن خود بهره می گیرند. آنها گرچه برای دریافت صدایی فراگیر از هندس فری استفاده می کنند اما درصورتی که گوشی تلفن همراهشان از صدایی فراگیر و بلندگوهایی قدرتمند برخوردار باشند و امکان ذخیره نمودن تعداد زیادی از فیلم ها موسیقی ها و کلیپ ها را داشته باشند می توانند از گوشی های خود به نحوی شایسته بهره گیرند.

رزولوشن صفحه نمایش نیز در لذت مضاعف از تماشای فیلم های سینما موثر است. لذا خریداری یک تلفن همراه با حداقل 300 پیکسل به بالا در هر اینچ می تواند کیفیت متفاوتی از تماشای یک فیلم سینمایی را به شما ارایه دهد.

برای استفاده از اینترنت نسل سوم یا چهارم

در صورت استفاده از اینترنت نسل سوم و چهارم باید صفحه موبایل حداقل 5 اینچ و دارای پاتری قدرت مند و با امکان شارژ سریع و از نوع پلیمری و با حداقل قدرت 2500 میلی آمپر به بالا باشند.

اما اگر خریدار در مصرف اینترنت به شبکه های اجتماعی به ویژه تلگرام که این روزها محبوبیت خاصی در ایران دارد بسنده می کند معرفی هرگوشی موبایل با هر برندی که قادر به ساپورت اینترنت نسل سوم و باطری 2300 میلی آمپری را دارا باشد کفایت می کند و نیازی نیست تا یک کهکشانی یا قیمت بالای یک میلیون و هشتصد هزار تومانی به وی معرفی نمود.

بنا به تجربه من، برخی از گوشی های سامسونگ و برند Honor شرکت هواوی از بهترین تلفن های همراهی هستند که می توان در این زمینه به خریداران پیشنهاد نمود.

اشتراک گذاری عکس و فیلم

اگر خریدار از جمله افرادی باشد که به اشتراک گذاری تصاور و فیلم ها علاقه دارد باید یک گوشی نسل سوم و چهارم را خریداری نماید. همین طور هر یک از گوشی ها قادر به دریافت سرعت خاصی از طریق شبکه هستند لذا باید از گوشی هایی استفاده کرد که بتواند سرعت های بالای هر نسل از اینترنت را هم پوشانی نماید.

ادامه دارد...

  • سید حسن کاظم زاده

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی